مدیر انتشارات جمال: ناشران یکی از حلقه‌های تأثیرگذار در چرخه فرهنگی جامعه‌اند

مدیر انتشارات جمال قم در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب ایران(ایبنا)، برای تعامل بیشتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ناشران عنوان کرد: وزارت ارشاد می‌تواند با ارائه آیین‌نامه‌های جدیدی برای ناشران سطح کیفی آثار را ارتقاء بخشد.

وی افزود: با توجه به این نکته که برای ناشران این امکان وجود ندارد که نیازهای جامعه را در سطح کلان بررسی کنند، یکی از مهمترین کارهایی که وزارت ارشاد می‌تواند انجام دهد بررسی و نیازسنجی کتاب‌های مورد نیاز در سطوح کلی جامعه و ارائه نتایج آن به ناشران است.

مسوول انتشارات جمال قم اظهار داشت: با دانستن نیازهای جامعه کتاب‌ها به درستی تولید می‌شوند نه بر اساس سلیقه ناشر و مؤلف زیرا لزوماً این گونه نیست که هر کتابی متقاضی بیشتری داشته باشد، بیان‌گر نیاز واقعی جامعه باشد و حتی در مواقعی برخی از کتب مانند فال‌نامه‌های گوناگون نباید بیش از حد خاصی منتشر شوند.

سبحانی‌نسب برای ارتقاء کیفیت آثار تصریح کرد: با ارائه معیارهایی در زمینه نشر و ایجاد رقابت بین ناشران، علاوه بر محتوا و شکل ظاهری کتاب‌ها در سیستم چاپ و نشر نیز تغییرات عمده‌ای ایجاد می‌شود که زمینه‌ساز ارتقاء کیفی آثار نیز خواهد بود.

وی عنوان کرد: آگاهی از امکانات و فرصت‌هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستلزم مراجعات مکرر ناشران به وزارت ارشاد خواهد بود که در این صورت تنها کسانی که سریع‌تر آگاهی می‌یابند امکان بهرمندی از امکانات و فرصت‌ها را پیدا خواهند کرد.

مدیر انتشارات جمال ادامه داد: یکی از راه‌کارهایی که می‌توان در این خصوص پیشنهاد کرد، ایجاد روش‌هایی برای ارتباط مستقیم با ناشران است تا از این طریق آن‌ها با آخرین تغییرات و خواسته‌های وزارت فرهنگ و ارشاد آشنا شوند و اطلاعات مربوط به نیازهای جامعه و برگزاری نمایشگاه‌ها در اختیار ناشران قرار گیرد.

وی در پایان تصریح کرد: با توجه به این که ناشران یکی از حلقه‌های تأثیرگذار در چرخه فرهنگی جامعه‌اند نیاز به حمایت‌های متقابل وزارت فرهنگ و ارشاد برای تشخیص نیازهای واقعی جامعه و افزایش سطح کمیّ و کیفی تولیداتشان دارند.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

فهرست نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.